Wycieczka do wioski indiańskiej
W dniu 12 czerwca 2014 roku przedszkolaki i uczniowie z klasy I, II i III udali się na wycieczkę jednodniową do Józefowa koło Chocza, gdzie znajduje się największa w Europie wioska Indiańska„Raven Territory”. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało codzienne życie na Dzikim Zachodzie. Miały okazje obejrzeć prawdziwych Indian. Dzieci spotkały się z Szeryfem i jego przyjaciółmi, którzy przygotowali wiele konkurencji sprawdzających zwinność i szybkość najmłodszych. Każda klasa miała możliwość zrobienia zdjęcia grupowego na stylizowanym liście gończym. Później wszyscy udali się na posiłek przy grillu traperskim. Po posiłku był czas na odpoczynek i zakupy indiańskich pamiątek. Następnie obserwowaliśmy pozorowany napad na wioskę. Dużą atrakcją okazała się wizyta u Trapera i płukanie złota. Kolejnym zadaniem było pokonanie toru przeszkód, rzut podkową i kapeluszem do celu oraz nauka tańca indiańskiego. Ostatnią atrakcją było strzelanie z paintballa. Wycieczkę zakończyliśmy posiłkiem w McDonalds. Opiekę na wycieczce sprawowały: p.E. Ligner, p.U.Olszewska, p.J Szymańska, p.A. Chudzia, p. J.Dec.
VI Gminny Konkurs Plastyczny
W dniu 5 czerwca 2014 roku odbył się VI Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Kalinowa wiosną”. Tym razem konkurs odbył się w plenerze przed pałacem w Kalinowej. Widok ten inspirował uczestników konkursu do namalowania pięknych prac. Patronat nad konkursem, jak co roku objął Burmistrz Gminy i Miasta Błaszki pan Piotr Świderski. Konkurs adresowany był dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Błaszki, a jego celem było zainteresowanie dzieci zabytkami Kalinowej i otaczającej jej przyrody. Konkurs odbył się w jednej kategorii wiekowej i wzięło w nim 20 uczniów z 8 szkół. Jury w składzie:
dokonało oceny prac i podsumowania konkursu.
Zwycięzcy:
„Gorączka złota”
Nasza szkoła chętnie uczestniczy w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Jedną z nich jest „Gorączka złota”, której celem jest zbiórka funduszy na wypoczynek letni dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, uaktywnienie środowiska dziecięco-młodzieżowego oraz uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka i promocja pracy wolontarystycznej na rzecz najbardziej potrzebujących. Akcja polega na zbiórce „złotych” monet o nominałach 1 gr.,2gr.,5gr. od marca do końca maja. Zebrane pieniądze, posegregowane nominałami przekazano do Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Zduńskiej Woli. Aby zachęcić uczniów do aktywniejszego udziału w akcji, ogłoszono konkurs na najcięższą puszkę klasową z pieniędzmi - wygrała klasa, w której na jednego ucznia przypadała najcięższa ilość monet. Nagrodą za pierwsze miejsce było wyjście z wychowawcą na lody. W tym roku bezkonkurencyjna okazała się klasa II, w której na jednego ucznia przypadło ponad 0,5 kg monet, a cała szkoła zebrała 21 kg monet. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w akcji. Przeprowadzeniem "Gorączki złota" zajęła się p. Ewa Ligner.
Święto patrona szkoły
30 kwietnia był dniem świątecznym w naszej szkole, obchodziliśmy bowiem dzień patrona szkoły - Stanisława Moniuszki. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy V przypomnieli najważniejsze fakty z życia i twórczości naszego patrona, wielkiego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej. Aby uczcić 195 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą kompozytorowi. W kolejnej część uroczystości nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom klasy V. Dziękujemy uczniom klasy VI: Martynie Nowickiej, Weronice Wilczak i Jakubowi Kozaneckiemu za wzorowe pełnienie funkcji w poczcie sztandarowym w minionym roku szkolnym. Jednocześnie prosimy uczniów klasy V: Justynę Dec, Karolinę Wlazło I Kamila Pieczynię o przejęcie obowiązków i opiekę nad sztandarem. Nowemu pocztowi życzymy, aby sprawował swe obowiązki równie wzorowo, jak poprzednicy. Odśpiewanie hymnu szkoły i wyprowadzenie sztandaru zakończyło oficjalną część święta. W drugiej części odbyło się przedstawienie pod tytułem "Straszny dwór...czyli godzina duchów i upiorów szkolnych". Uczniowie klas IV - VI w brawurowy sposób zaprezentowali pełny humoru spektakl, wcielili się postaci szkolnych mar i zjaw, ukazujących się Stanisławowi Moniuszce. Przedstawienie zawierało wiele dowcipnych tekstów, piosenek doskonale pokazujących szkolne życie w krzywym zwierciadle. Aktorzy pokazali swoje umiejętności nie tylko recytując i śpiewając, ale także tańcząc. Wszystkie popisy wzbudziły zachwyt publiczności, co zostało wyrażone gromkimi brawami. Piękną dekorację do przedstawienia wykonały panie: J. Dec i J. Szymańska, a uczniów do występu przygotowali: p. J. Szymczak i p. M. Ludwicki.
Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,Potyczki ortograficzne” dla wszystkich chętnych uczniów z klasy II i III.
Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci do poznawania reguł ortograficznych i stosowania ich w praktyce, doskonalenie poprawności ortograficznej i gramatycznej oraz kształcenie zainteresowań i uzdolnień. Konkurs miał także na celu uwrażliwienie dzieci na piękno języka ojczystego, kształcenie umiejętności, samokontroli, spostrzegawczości , i samodzielnego myślenia oraz zachęcenie uczniów do częstego sięgania po słowniki ortograficzne . Wniósł zainteresowanie ortografią , wdrożył dzieci do zdrowej rywalizacji oraz budził wiele emocji. Konkurs miał charakter cykliczny. Każde spotkanie poświęcone było innej zasadzie ortograficznej. Trzeba było napisać dyktando i rozwiązać test ortograficzny. Do konkursu zgłosiło się 13 uczniów z klasy II i III (kl. II-7 uczniów, kl. III-6 uczniów ). W finale brało udział 6 osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów (Przemysław Maruszewski- kl. III , Patrycja Brocka- kl. II , Jakub Woźniak kl.-II , Justyna Płatek- kl. III , Roksana Ciepłucha – kl. II , Michał Cholajda -kl. II). Laureaci biorący udział w finale pisali dyktando. W tym roku szkolnym Mistrzem Ortografii został uczeń klasy III Przemysław Maruszewski , II miejsce zdobyła uczennica klasy II Patrycja Brocka , a III miejsce uczeń klasy II Jakub Woźniak. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Organizacją konkursu zajęła się p. Urszula Olszewska .
Międzynarodowy konkurs "Kangur matematyczny"
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się 20 marca o godzinie 9. Uczniowie rozwiązywali test o zróżnicowanym stopniu trudności w czasie 75 minut. Reprezentanci klasy IV w kategorii Maluch mieli do rozwiązania 24 zadania za 3, 4 i 5 punktów. Ich koleżanki i koledzy z klas V i VI w kategorii Beniamin rozwiązywali test składający się z 30 zadań, również za 3, 4 i 5 punktów. Zadania o różnym stopniu trudności mają pomóc w realizacji celów konkursu, czyli wyłonieniu wśród dzieci talentów matematycznych, popularyzacji matematyki oraz mają zachęcić uczniów do zmierzenia się z rówieśnikami w międzynarodowej rywalizacji. W tym roku naszą szkołę reprezentowali:
- w kategorii Maluch z klasy IV: Adam Kałużny, Michał Małolepszy, Szymon Bryś i Miłosz Serwata ;
- w kategorii Beniamin z klasy V: Justyna Dec, Patrycja Felczerek i Karolina Wlazło;
- w kategorii Beniamin z klasy VI: Kamila Dawidowska, Karolina Ciszewicz, Weronika Wilczak.
Na szczególną pochwałę zasługują: Michał Małolepszy i Weronika Wilczak, którzy w swoich kategoriach zdobyli najwięcej punktów w szkole. Uczestnicy rywalizacji otrzymali w nagrodę łamigłówki logiczne.
VI Międzyszkolny Konkurs Sudoku 2014
10 marca w Szkole Podstawowej w Błaszkach odbył się po raz szósty Międzyszkolny Konkurs Sudoku. Do rywalizacji przystąpiły dwuosobowe drużyny z 14 szkół. Uczestnicy starali się jak najszybciej poprawnie rozwiązać plansze z łamigłówką. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI: Kamila Dawidowska i Weronika Wilczak. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Kamila, która znalazła się w finałowej ósemce, zajmując ostatecznie siódme miejsce. Uczestnicy rywalizacji otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez Burmistrza B i M Błaszki oraz GWO. Naszym uczennicom gratulujemy odwagi i dobrego wyniku!
VIII Gminny Konkurs Matematyczny "Matmix"
9 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej w Sędzimirowicach po raz ósmy spotkali się najlepsi w gminie matematycy z klas szóstych, aby rywalizować w konkursie "Matmix". Naszą szkołę reprezentowała Kamila Dawidowska. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami wymagającymi dużych umiejętności matematycznych, sprawności rachunkowej oraz logicznym myśleniem. Oprócz umiejętności matematycznych ważne było opanowanie stresu, który nieodmiennie towarzyszy zmaganiom najlepszych. Rywalizacja była bardzo zacięta, a uczniowie rozwiązywali test do ostatniej chwili. Dziękujemy Kamili za wysiłek włożony w przygotowania do konkursu i reprezentowanie naszej szkoły na forum gminy oraz p. Joannie Szymczak za przygotowanie uczennicy do konkursu.
Żywa lekcja historii
W dniu 17 marca 2014r. zawitała do naszej szkoły grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała pokaz historyczny pt: „Życie i kultura w średniowieczu” – była to kolejna lekcja historii. Podczas tego występu nastąpiła prezentacja obyczajów i kultury w średniowieczu. Był pokaz uzbrojenia i ekwipunku, zapierające dech w piersiach pojedynki rycerzy, pokazano narzędzia tortur, a nawet jeden z uczniów został zakuty w „dyby”- uciechy było co nie miara. Odbyły się też gry i zabawy plebejskie, uczniowie mogli obejrzeć dużą kolekcję broni i rekwizytów. Omówiono strój rycerza w średniowieczu i jego kodeks prawny. Uczniowie usłyszeli też wiele ciekawostek z tamtego okresu historycznego. Poprzez zabawę do nauki – to hasło sprawdziło się tutaj w stu procentach. Uczniowie byli zachwyceni tym, co pokazali im artyści. To kolejna fajna lekcja historii dzięki p. Elżbiecie Radojewskiej, która zajęła się organizacją tego występu.
Dzień kobiet
W tym roku na symboliczny kwiatek od chłopców przyszło nam czekać trochę dłużej. Dzień Kobiet obchodziliśmy 14 marca 2014r. Ten dzień, to dzień ważny dla każdej kobiety, tej małej i tej dużej. W naszej szkole jest on obchodzony uroczyście. Panuje świąteczna atmosfera, chłopcy są bardzo mili i sympatyczni dla swoich koleżanek, obdarowują je w klasach miłymi prezentami, a potem wszyscy oglądają akademię, którą przygotowuje pan Henryk Wolski i pan Marek Ludwicki oczywiście tylko z chłopcami. Podczas takiej akademii są wiersze, które wychwalają dziewczyny i kobiety „pod niebiosa”, są też piosenki o kobietach, a atrakcją akademii jest zawsze taniec wykonywany przez chłopców. Na zakończenie są życzenia 100 lat i symboliczna róża. Zawsze jest miło i sympatycznie. Dziękujemy!
Czas na historię…
W dniu 13 marca 2014r. klasy IV-VI mogły uczestniczyć w nietypowych lekcjach historii, które prowadzone były przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej panią Justynę Zając. Podczas takich lekcji uczniowie poznają wydarzenia dotyczące historii Polski. Odbywają się interesujące dyskusje podczas prac w grupach, czy wyświetlania slajdów. Każdy uczeń otrzymuje ciekawy tekst historyczny dotyczący udziału Polaków w II wojnie światowej, jej przebiegu czy uzbrojenia. Takie lekcje są bardzo ciekawe, angażują wszystkich uczniów i wykraczają poza ramy podręcznika. Dostarczają uczniom wielu niezapomnianych przeżyć, pozwalają przenieść się w odległe dla nich dzieje.
kl. IV- „Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski”
kl. V – „ Polacy ratujący życie”
kl. VI- „ Historie żołnierzy z wyrokiem”
Za organizację takich lekcji dziękujemy pani Elżbiecie Radojewskiej.
Ogólnopolski Konkurs ortograficzny „ORTOGRAF”
W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym „Ortograf” dla klas IV-VI. Konkurs sprawdzał znajomość reguł ortograficznych a arkusze konkursowe były zróżnicowane poziomem trudności dla poszczególnych klas. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z naszej szkoły; kl. IV-5 uczniów, kl.V-4 uczniów i kl. VI- 4 uczniów, których przygotowywała p. Elżbieta Radojewska. Uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 50 pkt. Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością reguł ortograficznych, najlepiej jednak napisała uczennica z kl. VI- Karolina Ciszewicz, która zdobyła 46 pkt. i otrzymała medal i dyplom- wyróżnienie organizatora konkursów ortograficznych. Pochwała należy się również Weronice Wilczak, która zdobyła 42 pkt., Szymonowi Brysiowi z kl.-IV, który zdobył 40 pkt. i Patrycji Felczerek, która także zdobyła 40 pkt. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy „Orła edukacyjnego”. Dziękujemy i życzymy sukcesów znów za rok.
Bal przebierańców
W okresie karnawałowym przedszkolaki świetnie się bawiły na zorganizowanym dla nich balu karnawałowym pt. „I ty możesz zostać postacią z baśni”. Był to bal przebierańców. Zabawa odbyła się 18 lutego 2014r. pod „okiem „ opiekunek p. Janiny Dec i p. Agnieszki Chudzi. W tym dniu sala przedszkolna została zmieniona w sale balową, na której dzieci bawiły się przy muzyce p. Marka Ludwickiego w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie tego dnia zaprezentowali siebie w różnych strojach, które w większości przygotowane były przez rodziców. Najczęściej były to postacie z bajek. Były wiec księżniczki, wróżki, królewny, królewicze, książęta ale i Batmani. Zabawa zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami i skromnym słodkim upominkiem.
Góra Grosza
W naszej szkole po raz kolejny przeprowadzona została zbiórka pieniędzy w akcji GÓRA GROSZA. Zbiórką pieniędzy zajęła się klasa VI wraz z wychowawczynią p.E.Radojewską. Uczniowie nagromadzili łącznie 1055,59 zł w Kalinowej i pobliskich wioskach. Dziękujemy wszystkim za wielkie serce. Nie spodziewaliśmy się tak wysokiej sumy. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na konto Towarzystwa „Nasz Dom” i będą służyły pomocą dzieciom z rodzinnych domów dziecka.
Dyskoteka walentynkowa
W dniu 12 lutego w naszej szkole została zorganizowana dyskoteka walentynkowa z inicjatywy Samorządu Szkolnego wraz z opiekunem p. Urszulą Olszewską. Oprawą muzyczną zajęli się chłopcy z klasy szóstej. Podczas imprezy odbyło się kilka zabaw integracyjnych m.in. „wycieczka do zoo”, tańce w parach. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy rozwiązując zagadki o tematyce walentynkowej. Można było sobie powróżyć co nas czeka w przyszłości w temacie miłości. Oczywiście wszyscy uczestnicy zabawy bawili się doskonale.
Choinka szkolna
Choinka szkolna wpisała się na stałe w kalendarz imprez organizowanych w Szkole Podstawowej w Kalinowej, jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej. W tym roku choinka odbyła się 19 stycznia o godz.15.00 w dużej sali gimnastycznej, która specjalnie na tą okazję została pięknie udekorowana pod kierownictwem p. Janiny Dec i p. Jolanty Szymańskiej. Uroczystość rozpoczęła powitaniem wszystkich gości, pani dyrektor Małgorzata Bodzioch. Zabawę uświetniał zespół muzyczny państwa Nowickich „Non-stop”. Podczas trwania imprezy zorganizowano konkurs na „najlepiej tańczącą parę”. Chętnych dzieci do zabawy zgłosiło się mnóstwo. W związku z tym trudno było wyłonić zwycięzcę i dlatego też, wszystkim uczestnikom wręczono skromne upominki. Najbardziej oczekiwanym momentem było oczywiście przybycie Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Wszyscy powitali go oklaskami i po otrzymaniu paczek, ruszyły w tany nie tylko dzieci, ale również ich rodzice, nauczyciele i licznie przybyli goście.
Dzień Babci i Dziadka
W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w kalendarz imprez szkolnych. To ważne wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 17 stycznia 2014 roku. Pani dyrektor Małgorzata Bodzioch serdecznie przywitała zacne grono gości i złożyła Im serdeczne życzenia. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Wyjątkowo liczni przybyli goście mieli okazję obejrzeć jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów klas I, II, III i IV oraz chóru szkolnego. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności rytmiczno-muzyczne w układzie tanecznym. Następnie uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piękne piosenki. W przygotowanie uroczystości byli zaangażowani wszyscy nauczyciele naszej szkoły. Mottem przewodnim spotkania było okazanie miłości do babć i dziadków oraz wdzięczność za ich ciepło, troskę i przekazane tradycje. Ciepłe przyjęcie wstępu przez widzów i gratulacje dla młodych aktorów świadczą o tym, że impreza była wielkim sukcesem. Każdy z gości został obdarowany piękną laurką i najsłodszym buziakiem przez swojego wnuka lub wnuczkę. W niejednym oku pojawiła się łezka wzruszenia. Dzieci cieszyły się, iż mogą w tak odświętny sposób wyrazić miłość od swoich najbliższych. Gorące podziękowania należą się także rodzicom, którzy okazali dużą pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości. Przygotowali słodki poczęstunek dla gości. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej i miłego spędzenia czasu w gronie najbliższych. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Po poczęstunku, przy kawie i herbacie Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na spotkanie za rok.
Jasełka
W dniu 19 stycznia w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. Uczniowie opowiedzieli w nim historię narodzenia pana Jezusa. Przedstawienie obejrzeli zaproszeni goście: emerytowani nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Wszystkich zachwyciła nie tylko gar aktorów ale też piękna dekoracja szopki betlejemskiej. Na zakończenie przedstawienia odbył się koncert kolęd. Wszyscy uczniowie , nauczyciele i rodzice wspólnie śpiewali znane kolędy, a po nich nastąpiły świąteczne życzenia i dzielenie się opłatkiem.
Szkolny konkurs plastyczny pt. „Najładniejszy stroik bożonarodzeniowy”:
I miejsce: Roksana Ciepłucha kl. II; Szymon Bryś kl. IV
II miejsce: Justyna Płatek Kl. III; Anna Kuca kl. I
III miejsce: Sergiusz Domagalski kl. I; Przemysław Woźniak kl. III