Archiwum

Rok szkolny 2015/2016

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

 

Dnia 1 września 2015r. o godz. 10:00 w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Gminy i Miasta Błaszki p. Karol Rajewski. Wszyscy zgromadzeni uczcili minutą ciszy 76 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz pamięć byłego dyrektora naszej szkoły Władysława Żurkowskiego. Pani dyrektor przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Następnie poinformowała o pracach remontowych, które zostały wykonane w naszej szkole w okresie wakacji. Uczniowie poznali swoich wychowawców i nauczycieli. Zostali również poinformowani o organizacji następnego dnia w szkole. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zakończyło odśpiewanie hymnu i odprowadzenie sztandaru.

 

 

Otrzęsiny

 

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2015/2016 społeczność uczniowska postanowiła przyjąć w swe szeregi tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, czyli pierwszoklasistów. O to, by ten rok mile zapamiętali i nie bali się szkoły lecz ją polubili zatroszczyli się członkowie Samorządu Szkolnego wraz z opiekunką p. U. Olszewską              i wychowawczyniami klas młodszych.

            11 września postanowili przyjąć kandydatów w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej. Celem sprawdzenia, czy nadają się do naszej szkoły Pierwszoklasiści musieli wykazać się wieloma umiejętnościami i pokonać różne konkurencje, które pokazywały ich możliwości intelektualne i sprawnościowe.

            Nowi uczniowie z wielkim zaangażowaniem pokonywali wszystkie zadania. Wszyscy uczestnicy pomyślnie zdali ten egzamin i zasłużyli na miano uczniów Szkoły Podstawowej    w Kalinowej.

            „Otrzęsiny” w naszej szkole to dobra zabawa. Uczniowie klas pierwszych uwielbiają brać udział w otrzęsinach, gdyż mogą się pokazać już na początku z jak najlepszej strony,       a poza tym mają okazję poznać starszych kolegów.

            Z kolei uczniowie starszych klas poznają pierwszaków i po raz pierwszy dobrze się       z nimi bawią, co również wpływa na wytworzenie miłej i sympatycznej atmosfery.

            W naszej szkole otrzęsiny przeprowadzamy już od wielu lat i trzeba przyznać,           że wypływają z tego same korzyści dla całej społeczności szkolnej nie wykluczając nauczycieli.

            Na zakończenie imprezy każdy pierwszoklasista otrzymał niespodziankę za pomyślne przejście konkurencji otrzęsinowej. Teraz już czeka ich tylko pasowanie na ucznia i już będą pełnoprawnymi członkami naszej szkoły.

            Na progu nowego roku szkolnego wszystkim pierwszoklasistom życzymy dobrego samopoczucia w szkole i samych szóstek.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto oświaty i szkolnictwa, znane jako Dzień Nauczyciela, w tym roku szklonym obchodziliśmy 12 października 2015r. hasłem tegorocznego święta było: „Miej serce dla szkoły, łatwo się przekonasz że sercem ci odpłaci     i ona”.

            Odpowiedzialny za przygotowanie uroczystości był samorząd szkolny. W akademii uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji oraz zaproszenie emeryci.

Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Bodzioch, która Nauczycielom oraz Wszystkim Pracownikom Oświaty złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania.

Następnie rozpoczęła się cześć artystyczna przygotowana przez wszystkich uczniów klasy III, IV, V i VI pod okiem p. Urszuli Olszewskiej i p. Marka Ludwickiego. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i wokalne. Pięknie recytowali wiersze oraz przedstawiali zabawne scenki z życia szkolnego przeplatanie utworami muzycznymi.

Dzieci poprzez przygotowany program artystyczny doceniły i podkreśliły swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę             o dobro wychowanków.

Po występach artystycznych Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej wręczył wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i szanownym emerytom kwiaty.

Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.

 

Zmagania z poezją

 

W dniach 15. 09. 2015r. - 16. 10. 2015r. w Szkole Podstawowej im. St. Moniuszki został przeprowadzony II  Gminny Konkurs Literacki  "Świętość w oczach dziecka – Dzieciństwo Karola Wojtyły". Udział w konkursie polegał na samodzielnym napisaniu wiersza inspirowanego życiem i świętością Jana Pawła II.

Pomysłodawcą konkursu byli nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kalinowej: p. Anna Pawlak – katechetka oraz p. Elżbieta Radojewska – nauczycielka języka polskiego. Patronat nad całym konkursem objął ks. kanonik Tadeusz Stich, proboszcz parafii p.w. Marii Magdaleny       w Kalinowej.

W konkursie wzięło udział ośmioro uczniów z trzech szkół naszej gminy.  Dwoje uczniów         w kategorii klas III oraz sześcioro uczniów w kategorii klas IV – VI.

Prace oceniało jury w składzie: ks. Tadeusz Stich – przewodniczący, p. Bożena Brocka  -  nauczycielka języka polskiego i p. Jarosław Pawlak – nauczyciel języka polskiego.  Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród odbyło się 16 października 2015r. podczas akademii związanej z rocznicą wyboru naszego wielkiego rodaka na papieża.  Nad całością przebiegu konkursu i akademii czuwali katecheci : p. Anna Pawlak i p. H. Wolski.

 

A oto laureaci:

W kategorii klas  III  nagrody za wiersze  otrzymali:

  1. Krzysztof  Ludziejewski  S.P. w Kwaskowie – I miejsce
  2. Natalia Kaczmarek       S.P. w Gruszczycach – II miejsce

 

W kategorii klas IV-VI nagrody za wiersze otrzymali:

  1.  Agata Zasina S.P. w Gruszczycach                  – I miejsce
  2. Adam Kałużny  S.P. w Kalinowej                    – II miejsce
  3. Klaudia Janczak S.P. w Kwaskowie                 – III miejsce
  4. Martyna Juszczak S.P. w Kalinowej                 – wyróżnienie
  5. Patrycja Brocka  S.P. w Kalinowej                   – wyróżnienie
  6. Justynka Malinowska S.P. w Gruszczycach     – wyróżnienie 

 

 

Dziękujemy wszystkim za udział, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok do udziału    w konkursie. Wiersze uczestników konkursu przedstawiamy w zakładce „Nasza Twórczość”.

 

Ślubowanie klas I

 

Ślubowanie klas pierwszych to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. W naszej szkole ta jakże ważna uroczysta chwila miała miejsce 23 października. Rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele a także cała społeczność szkolna mogła obejrzeć występ artystyczny uczniów klas I, podczas którego zaprezentowali oni swoje zdolności recytatorskie, muzyczne i taneczne.

Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor dotykając ramion dzieci symbolicznym ołówkiem, przyjęła je z dumą do grona uczniów naszej szkoły. Każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom, upominki oraz legitymacje szkolną.

Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.

Ten dzień był dla pierwszaków pełen niezapomnianych wrażeń. Życzymy im,            by każdy dzień w naszej szkole dostarczał maluchom wspomnianych przygód z nauką. Dzieci do ślubowania przygotowały panie: U. Olszewska, M. Werner oraz muzyk p. M. Ludwicki.

 

Konkurs Halloween-owy

 

W związku ze świętem Halloween, dnia 30 września w Naszej Szkole odbył się konkurs       na najbardziej oryginalne przebranie Halloween-owe. Sposób przebrania uczestników był dowolny, liczyła się pomysłowość, kreatywność i tematyczny związek z Halloween. Organizatorami konkursu były panie E. Walczak oraz E. Kurzajewska. Komisja w składzie    p. dyrektor M. Bodzioch, p. E. Radojewska i p. U. Olszewska oceniała walory artystyczne stroju oraz zaangażowanie uczniów w przygotowanie przebrania. W konkursie wzięło udział 58 osób, 34 z klas I-III i 24 z klas IV-VI.

Oto laureaci konkursu:

Klasy I-III

I m-ce Oliwia S.

II m-ce Daria Warszewska

III m-ce Marika

Wyróżnienie

Zuzia D.

Amelia Olszewska

 

Klasy IV-VI

I m-ce Justyna Płatek

II m-ce Martyna Juszczak

III m-ce Nikola Muzal

Wyróżnienie

Roksana Adrian

 

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy słodycze Halloween-owe.

 

Pokaz rycerski „W antycznej Grecji”

 

W dniu 3 listopada odbył się w naszej szkole pokaz historyczny „W antycznej Grecji”.

Była to podróż w czasie po świecie pełnym przygód, legend i opowieści z hellady - krainy greckich polis. Taka „żywa lekcja historii”- to świetna okazja do fantastycznego           i przyjemnego zapoznania się z historią i kulturą Grecji, do obejrzenia i wzięcia udziału         w zapierających dech w piersiach pojedynkach. Uczniowie poznali także kolekcję replik broni, spotkali się oko w oko ze starożytnym żołnierzem, wzięli udział w wielu zabawach        i konkursach.

Pokaz obfitował w liczne atrakcje dla uczniów, gdyż prowadzony był w formie interaktywnego udziału widzów, czyli nauka poprzez zabawę.

Taką „żywą lekcje historii” zorganizowała p. E. Radojewska.

 

Śniadanie daje moc

 

W ramach projektu „Śniadanie daje moc” dnia 6 listopada 2015r. w klasach I-III oraz             w oddziałach przedszkolnych uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania. W trakcie zajęć dzieci z zapałem przystąpiły do przygotowania zdrowych kanapek. Wybór produktów był bardzo bogaty – pieczywo ciemne i białe, twarożki, papryka, ogórki, sałata, masło, owoce. Nie zabrakło także soków i jogurtów. W efekcie wszystkie pyszności wylądowały w dziecięcych, zadowolonych brzuszkach. Każdy pałaszował swoją kanapkę ze smakiem i uśmiechem. Dzięki takim projektom uczymy maluch przygotowywać i spożywać zdrowe śniadanie. Zajęcia przeprowadziła pani Monika Werner.

 

Święto Niepodległości

 

W dniu 9 listopada 2015r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 11 Listopada-Święta Niepodległości. W tym roku hasło akademii brzmiało „11 listopada-walka Polaków     o niepodległość”. Uczniowie klas IV-VI wraz z panią E. Radojewską i z panem M. Ludwickim przypomnieli o tym niezwykłym wydarzeniu, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskuje upragnioną wolność. Uczniowie recytowali piękne wiersze, które przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Wszyscy śpiewali „Ułani, ułani”, „My pierwsza brygada”, Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Maszerują strzelcy”

            Akademia przybliżyła uczniom tamte trudne dla Polski lata, wprowadziła nas w inny świat, w którym pamiętamy o naszym żołnierzach, patriotach i bliskich walczących za wolną Ojczyznę.

 

 

Trylogia Patriotyczna

W dniach 11, 14, 15 listopada 2015r. nasza szkoła, a dokładnie uczniowie klasy VI wraz z panią dyrektor i nauczycielami brali udział w „Trylogii Patriotycznej” w Błaszkach.

W środę 11 listopada odbył się Marsz Niepodległości z cmentarza parafialnego do pomnika „Bohaterom Tej Zieli”. Tutaj podobnie jak na cmentarzu złożono kwiaty, a o godz. 10:00 w kościele pw. św. Anny rozpoczęła się msza. W niedzielę 15 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę pod Wrzącą i powstańców styczniowych. Na miejscowym cmentarzu złożono kwiaty przy mogile powstańców, odbył się apel poległych, a następnie przemarsz do dworku we Wrzącej.

W uroczystościach udział wzięli także członkowie Szwadronu Jazdy Rzeczpospolitej Polskiej.

 

 

Wycieczka do Gniezna

 

W środę, 18 listopada 2015r. uczniowie klas 0-III wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Gniezna.

Na początku trasy było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie uczniowie zapoznali się z historią początków naszego państwa. Kolejnym punktem było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej, tutaj dzieci zobaczyły m.in. srebrny relikwiarz św. Wojciecha, oraz wysłuchały wspaniałej historii o Drzwiach Gnieźnieńskich.

Następnie uczniowie udali się do fabryki bombek. Zobaczyli dmuchalnię, srebrzarnię, lakiernię, dekoratornię oraz sklep. Ostatnim etapem były warsztaty plastyczne podczas których dzieci dekorowały bombki według własnego pomysłu. Zwiedzanie fabryki dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń, o których przypominać będą błyszczące w świetle choinki bombki.

Opiekunami wycieczki były: p. U. Olszewska, p. J. Szymańska, p. J. Dec, p. M. Werner, p. E. Ligner.

 

Bezpiecznie na drodze

 

W dniu 25 listopada 2015r. uczniowie klasy III przedstawili krótki apel pt. „Bądź bezpieczny na drodze”. Pod kierunkiem pani E. Kurzajewskiej zaprezentowali podstawowe zasady poruszania się po drodze. Uczniowie przybliżyli, co należy zrobić, aby unikać nieszczęśliwego wypadku lub innego złego wydarzenia podczas poruszania się w drodze do i ze szkoły, ale również na drogach publicznych. Pokazali różne scenki, w których poinformowali uczniów jak należy się zachować przechodząc na drugą stronę. Każdy uczeń powinien także być zaopatrzony w odblask, który w różnych sytuacjach losowych może nawet uratować życie.

Za oprawę muzyczną podczas apelu odpowiedzialny był pan Marek Ludwicki.

 

Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś zabawka zwykła i niezwykła zarazem.  Towarzyszy najmłodszym od wielu lat.  Jej niezwykłość polega między innymi na tym, że jest nie tylko pluszową przytulanką, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie są z dziećmi zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Z okazji zbliżającego się święta, my również postanowiliśmy zorganizować uroczystość w naszym przedszkolu. Każde dziecko przyniosło w tym dniu swojego misia - pluszaka. Wspólnie z nauczycielkami postanowiłyśmy przybliżyć dzieciom wszystko co wiąże się z misiem. Dzieci obejrzały barwną prezentację na temat misiów. Przybliżyliśmy dzieciom historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych, zachęcając przy tym do częstszego sięgania po literaturę dziecięcą. Następnie rozpoczęła się zabawa. Najpierw dzieci zatańczyły z misiami do piosenki "Jadą misie", później były zagadki i różne zabawy dla przedszkolaków. Wszystkie dzieci tworzyły misie z wykorzystaniem rolek z papieru.  Dzieci wysłuchały ciekawostek o misiach z encyklopedii dziecięcej, co bardziej rozbudziło ich ciekawość. Na zakończenie przedszkolaki ze smakiem zajadały się misiowym przysmakiem - wafelkami z pysznym miodem i wspólnie bawiły przy piosenkach o misiach.

 

Musical w Łodzi ,,Zorro”

W dniu 1 grudnia 2015r uczniowie klas IV- VI udali się w podróż do Łodzi, by obejrzeć w Teatrze Muzycznym musical dla dzieci pt. ,,Zorro”. Przedstawienie rozpoczęło się punktualnie o godz. 11.00 i wszyscy z przejęciem obserwowali historię o dziejach człowieka w czarnej masce.  Spektakl rozpoczął Łowca Bajek, który pełnił też funkcję narratora, łącznika między światem baśni a światem rzeczywistym. Jego rozmowa z publicznością pozwalała rozgraniczyć realizm od fantazji. Samo przedstawienie przypominało popularny w latach 70-tych serial, a niektóre dialogi miały bardzo wyrafinowane poczucie humoru. Spektakl bawił tajemnicą i sensacją, pogoniami i walkami na szpady oraz licznymi skocznymi piosenkami. Podziw budziła również choreografia partii tanecznych np. tanga, flamenco i passo doble. Wyobraźnię rozwijała natomiast piękna scenografia, oparta głównie na barwnych zasłonach. Piękne, kolorowe stroje aktorów cieszyły oczy oglądających. Spektakl był super i jesteśmy pełni podziwu dla całego zespołu aktorskiego za tak wspaniały musical. Uczniami opiekowały się panie: J. Szymczak, E. Radojewska, E. Walczak.

 

Mikołajki

 „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

 Tak śpiewali najmłodsi w naszym przedszkolu w oczekiwaniu na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wizyta świętego Mikołaja, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego niezwykle starannie. Każda z trzech grup uczestniczy w przedstawieniu obfitującym w wiersze i piosenki związane z tematyką mikołajkową.

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już o godzinie 10.00 zawitał do naszego przedszkola. Wszystkie przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki i wyrecytowały wiersze, jak co roku dzieci chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ ma wiele obowiązków. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

 

Choinka szkolna

W dniu 10 stycznia 2016r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa o zasięgu lokalnym. W imprezie wzięli udział uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz wszyscy chętni niekoniecznie związani ze szkołą. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w konkursach, tańczyły, pląsały co zachęciło dorosłych do wspólnej zabawy. Pięknie udekorowana przez nauczycieli sala gimnastyczna sprawiła, że wszyscy jeszcze na chwilę wróciliśmy do okresu Świąt Bożego Narodzenia, w którym to wszyscy są dla siebie życzliwi, mili i bliscy. Dzięki bardzo dobrej współpracy szkoły z rodzicami udało się zorganizować paczki dla wszystkich dzieci, które oczywiście wręczył święty Mikołaj. Za prezenty dzieci podziękowały śpiewem i wspólnym tańcem z Mikołajem.

Ogromne zaangażowanie nauczycieli pozwoliło pozyskać sponsorów, którzy wsparli szkołę finansowo i rzeczowo, a oficjalne ogłoszenie tego wsparcia odbyło się w trakcie zabawy. Dyrektor szkoły, nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie złożyli serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom. Zabawa choinkowa była bardzo udana, wszyscy bawili się doskonale i panowała wspaniała, cudowna atmosfera. Do tańca przygrywał pan Marek Ludwicki.

 

Oszczędzamy energię elektryczną

 W dniu 18 stycznia 2016r. odbył się apel poświęcony oszczędzaniu energii elektrycznej, ponieważ uczniowie klas drugich brali udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym ,,Planeta Energii”. Apel przygotowali uczniowie klas IIa, IIb i III. Na wstępie uczniowie klasy III przedstawili kilka istotnych informacji dotyczących prądu. Następnie dzieci wcieliły się w rolę krasnoludków, które pouczyły pewnego roztropnego chłopca jak oszczędzać energię elektryczną. Kolejnym punktem przedstawienia była scenka, w której domowe urządzenia elektryczne zarzucały żarówce energooszczędnej, że jest niepotrzebna i słabo świeci. Kłótnie rozstrzygnęli elektrycy i słoneczko, którzy stwierdzili, że żarówka energooszczędna jest niezbędna i korzystnie wpływa na ochronę środowiska. Przedstawienie miało na celu zwrócenie uwagi na zachowanie prawidłowych postaw związanych z korzystaniem z energii elektrycznej oraz zwiększyć świadomość ekologiczną i nawyki wpływające na ochronę środowiska.  W ramach programu zorganizowano konkurs plastyczny i literacki. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas drugich. W konkursie plastycznym wzięło udział 14 uczniów, a w konkursie literackim 7 uczniów.

Oto zwycięzcy, którzy otrzymali dyplomy i nagrody:

Konkurs plastyczny:

  1. Fabian Ciepłucha kl. IIa
  2. Marika Ligner kl. IIa
  3. Nikola Kubicka kl. IIa

Konkurs literacki:

  1. Oliwia Kopacka kl. IIa
  2. Inga Baczynska kl. IIa
  3. Igor Andrzejczak kl. IIb

Odpowiedzialnymi za przygotowanie przedstawienia byli: p. Jolanta Szymańska, p. Ewa Ligner, p. Marek Ludwicki.

 

Dzień Babci i Dziadka

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez naszej szkoły. W dniu 22 stycznia 2016r. odbyła się ta wspaniała i wyczekiwana impreza. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Pani dyrektor Małgorzata Bodzioch złożyła serdeczne życzenia wszystkich zgromadzonym Babciom i Dziadkom, którzy jak co roku nie zawiedli i licznie przybyli na występy. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej wszystkie dzieci przedstawiły swój program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawców klas 0-III oraz nauczyciela muzyki p. Marka Ludwickiego. Na program złożyły się wzruszające wiersze i piosenki, a babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych, także tanecznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa pod ich adresem. Szczególnie należy podziękować Rodzicom, którzy przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty. Na zakończenie akademii wszyscy goście otrzymali przepiękne, własnoręcznie wykonane kalendarze. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i babć i dziadków.

 

Bal Przebierańców

            W dniu 05.02.2016 r. w naszym przedszkolu odbył się bal przebierańców. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili znamienici goście, wśród których odnaleźć można było księżniczki, rycerzy, wróżki, piratów, motylki i wiele innych, ciekawych postaci.

            Bal obfitował w liczne zabawy i konkursy. W całym przedszkolu rozbrzmiewała muzyka, przy której nogi same rwały się do tańca. Przybyłych gości zabawiał wspaniały wodzirej. Wszystkie piękne kreacje dzieci zostały uwiecznione na pamiątkowych fotografiach, a na zakończenie balu dla przedszkolaków przygotowano słodki poczęstunek.

            Czas upływał na wspaniałej zabawie i w miłej atmosferze, a dzieci już nie mogą się doczekać kolejnej okazji do przemiany w swoje ulubione postaci.

 

Alfik Humanistyczny

Już po raz 19-sty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ,,Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym – Alfik Humanistyczny”. Sześcioro uczniów rozwiązywało test w trzech grupach wiekowych: kl. IV- 6 uczniów, kl. V- 3 uczniów i kl. VI – 7 uczniów. W konkursie uczestniczyło 15613 uczniów z 451 szkół z całego kraju; w tym ogółem uczniów z kl. IV – 2622, z kl. V – 2857, z kl. VI – 2671. Nasze województwo łódzkie reprezentowało 7334 uczniów z 24 szkół. Bardzo dobry wynik uzyskali następujący uczniowie: Patrycja Brocka z kl. IV, która zajęła 19 miejsce w województwie łódzkim na 734 uczniów i 430 w kraju na 15613 uczniów; Michał Małolepszy z kl. VI, który zajął 22 miejsce w województwie łódzkim i 439 w kraju; Szymon Bryś z VI, który zajął 24 miejsce w województwie łódzkim i 442 w kraju. Cieszy także wynik Marcela Skrzypińskiego i Adama Kałużnego z kl. VI, którzy zajęli 26 miejsce w województwie łódzkim. Dziękujemy także pozostałym uczestnikom, którzy wykazali się wiedzą z zakresu języka polskiego i historii. Konkurs ma na celu rozbudzić zainteresowania edukacją polonistyczną oraz stwarza uczniom niepowtarzalną szansę porównania swojej wiedzy z uczniami z innych szkół w kraju. Uczniów do konkursu przygotowała p. E. Radojewska.

 

 

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny  dla uczniów klas IV – VI

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej już po raz trzeci wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym ORTOGRAF dla klas IV – VI zorganizowanym przez Firmę Edukacyjną „ORZEŁ”.

            Głównym celem konkursu jest umożliwianie rozwoju oraz promowanie zdolnych uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski. To także walka z błędami ortograficznymi, monotonią i schematycznością w nauczaniu ortografii. W trakcie przygotowań do konkursu uczniowie pod czujnym okiem polonistki pani Elżbiety Radojewskiej układali różnego rodzaju łamigłówki, rebusy czy krzyżówki ortograficzne. Częściej też musieli sięgać po słowniki ortograficzne czy stosować znane im reguły w praktyce.

Udział uczniów w takich konkursach wnosi wiele ożywienia i zainteresowania ortografią oraz budzi sporo emocji. W czasie przygotowań uczniowie bawili się ortografią, znajdując dodatkowe bodźce do pracy. Emocje są zawsze duże, wszyscy piszący chcą osiągnąć jak najlepsze wyniki.

            W tym roku szkolnym zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego została NATALIA CZARNECKA z kl. V. Uzyskała 49 punktów na 50 możliwych do zdobycia i zajęła drugie miejsce pokonując wiele tysięcy uczestników z całej Polski. W nagrodę otrzymała dyplom laureata i srebrny medal.

            Na wyróżnienie zasłużyli także Michał Małolepszy, Adam Kałużny i Amelia Golanowska z kl.VI, którzy zdobyli po 46 punktów,  Przemysław Maruszewski z kl. V, który zdobył 45 punktów.  Szymon Bryś, Martyna Juszczak z kl.VI i Justyna Płatek z kl. V zdobyli po 43 punkty.  Firma nagrodziła ich dyplomami finalisty i pamiątkowymi  medalami.

            Dzięki takim konkursom nasi uczniowie mają okazję porównać swoją wiedzę ortograficzną z uczniami z całej Polski, a my mamy satysfakcję, że zawsze osiągają bardzo wysokie wyniki.

 

Wycieczka do teatru

W dniu 30 marca 2016roku uczniowie klas 0-III udali się na wycieczkę autokarową do teatru w Sieradzu. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu pt.,, Dzieci Króla Baśni” w wykonaniu aktorów teatru Artenes z Wrocławia. Główne wartości, które były poruszane przez spektakl to: tolerancja i docenianie innych, niepoddawanie się w trudnych chwilach. Główni bohaterowie przedstawienia nie potrafili się ze sobą zgodnie bawić. Kłócili się i przezywali wytykając sobie zewnętrzne cechy wyglądu. Ich dziadek nie radził sobie z psotnikami. Ku przestrodze opowiedział im historię o Królu Baśni, który czuwa nad wszystkimi dziećmi i jest mu przykro gdy źle się do siebie odnoszą. Niespodziewanie na pomoc przybył dobry Król Baśni, który zamienił dzieci w postaci o cechach, które dotąd wyśmiewały. Aby odzyskać swój pierwotny wygląd, dzieci musiały odnaleźć i przeprosić Króla Baśni. Wyruszyły w nieznaną podróż. Cała wędrówka kończy się szczęśliwie, a bohaterowie po przeżytych wspólnie przygodach stają się przyjaciółmi. Opiekę na wycieczce sprawowały: p. Janina Dec, p. Urszula Olszewska, p. Monika Werner, p. Jolanta Szymańska, p. Ewa Ligner i p. Michalina Wiśniewska – Rytych.

 

 XIV Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

„I Ty możesz zostać ilustratorem ekologicznej baśni”

 

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIV Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „I Ty możesz zostać ilustratorem ekologicznej baśni” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Sieradzu. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Sieradza. Na konkurs wysłano 21 prac z klas I-III i 8 prac z klas IV- VI. Dzieci z klas młodszych i starszych „przeniosły się” w świat Sierotki Marysi i złego lisa Sadełko, Czerwonego Kapturka i okrutnego wilka itp. W tym konkursie uczennica klasy II a Marika Ligner zdobyła wyróżnienie. Wiedząc jak ważne jest dla dzieci docenienie ich trudu nasza uczennica uhonorowana została imiennym dyplomem. Oprócz tego otrzymała książkę i pendriva . Możemy być dumni, gdyż spośród 400 prac nadesłanych na konkurs, kolorowy i pełen fantazji wytwór Mariki został doceniony przez jury. 

Przygotowaniem dzieci do konkursu zajęły się panie: Jolanta Szymańska i Ewa Ligner

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „W trosce o nasze bezpieczeństwo”

Uczniowie klas I-VI ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „W trosce o nasze bezpieczeństwo”. Na konkurs wysłano 16 prac plastycznych z klas I-VI. Jego organizatorem był Komendant Państwowej Straży Pożarnej, a koordynatorem na terenie powiatu sieradzkiego Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na skutki nie przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także ukazanie strażaków ratowników w szerokim spektrum działań ratowniczo –gaśniczych. Po ocenie prac  na szczeblu powiatowym jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

I grupa – uczniowie kl. I-III szkół podstawowych; nasza uczennica  klasy IIa- Marika Ligner zajęła III miejsce.

II grupa – uczniowie kl. IV-VI szkół podstawowych; uczennica klasy IV-Roksana Ciepłucha otrzymała wyróżnienie.

Uczennice oprócz nagród książkowych i dyplomów uczestniczyły w warsztatach plastycznych z grafiki, na których wykonały jedna z technik tej metody –monotypię.

Nagrodzone prace wezmą udział w wojewódzkim etapie konkursu.

Wyniki konkursu zostały opublikowane na stronie internetowej ZPWP w Sieradzu, na łamach „Przeglądu Pożarniczego” i portalu www.sieradz.com.pl.

Do konkursu dzieci przygotowały panie: Jolanta Szymańska, Ewa Ligner.

 

V Międzygminny Konkurs Matematyczny ,,Mały Matematyk”

W dniu 15 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej w Domaniewie odbył się Konkurs Matematyczny ,,Mały Matematyk”, który był przeznaczony dla uczniów klas III szkół podstawowych gminy Błaszki oraz wybranych  szkół z gmin ościennych. W rywalizacji uczestniczyło 17 uczestników. Naszą szkołę reprezentowały Magdalena Maruszewska i Julita Jeziorska. Uczestnicy konkursu musieli w ciągu 1 godziny rozwiązać 16 trudnych zadań matematycznych. Jesteśmy dumni z naszych uczennic, ponieważ Magdalena Maruszewska  zajmując 4 miejsce zdobyła wyróżnienie, a Julita Jeziorska uplasowała się na 10 miejscu. Dziewczynki otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.. Zadania konkursowe wymagały przede wszystkim od uczestników logicznego myślenia, rozwiązywania nietypowych problemów matematycznych oraz sprawności rachunkowej. Dziękujemy naszym reprezentantkom za podjęcie rywalizacji w tak trudnym konkursie i gratulujemy uzyskanych wyników. Do konkursu uczennice przygotowywała p. Urszula Olszewska.

 

Przedstawienie oraz konkurs o zdrowym odżywianiu

 

 Zdrowie jest wartością nadrzędną, dlatego społeczność naszej szkoły zgłosiła się do udziału realizacji zadań w ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”. Program Promocji Zdrowia w naszej szkole nosi nazwę „Wiem, co jem”.Projekt ten ma na celu podniesienie świadomości uczniów, rodziców, pracowników szkoły na temat wpływu stylu życia na zdrowie, promowanie właściwych nawyków żywieniowych.

W związku z tym 22 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława  Moniuszki odbyło się przedstawienie pt. „Witaminki księżniczki Marcelinki” przygotowane przez uczniów klasy IIa, IIb oraz przedszkolaków. Główna bohaterka Marcelinka objadała się słodyczami nie zważając na rady najbliższych. Konsekwencją jej nieracjonalnego odżywiania było złe samopoczucie, niechęć do zabawy i ból brzucha. Król i królowa szukając ratunku dla swojej pociechy wzywali kolejnych lekarzy. Skutecznej pomocy udzielił księżniczce książę Witamniek, który z pomocą kucharza przygotował zdrową kolację. W zamian za wyleczenie Marcelinki, król ofiarował połowę królestwa i oddał rękę swej córki Witaminkowi.

Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w swoje role, w czym pomogły im przepiękne stroje i rekwizyty. Podczas inscenizacji uczniowie mieli również okazję pokazać swój talent wokalny podczas śpiewania piosenek o zdrowym odżywianiu.

Mamy nadzieję, że przedstawienie w znacznym stopniu wpłynęło na prozdrowotne zachowania uczniów i zwrócenie szczególnej uwagi na wartości odżywcze w posiłkach.

Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs na wierszyk lub rymowankę „Zdrowie na talerzu”. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klas I-III, natomiast z klas IV-VI wzięło udział 4 uczniów. Ogółem wpłynęło 20 prac.

 Jury wyłoniło następujących zwycięzców w kategorii klas I-III

  1. Kacper Badowski kl.Ia

Zuzia Janczak kl.Ib

  1. Amelia Kundera kl.Ia

Filip Pajęcki kl. Ia

  1. Bartłomiej Król kl. IIb

Oliwia Spertusiak kl. Ib

 

W kategorii klas IV-VI:

  1. Patrycja Brocka kl. IV
  2. Michał Cholajdakl.IV
  3. Sandra Dec kl. IV

Roksana Ciepłucha kl. IV

Zorganizowaniem przedstawienia oraz konkursu zajęły się: p. Agnieszka Chudzia, p. Ewa Ligner, p. Monika Werner.

 

XIV Międzyszkolny Konkurs Literacki ,,I ty możesz zostać autorem baśni”.

 

W dniu 29 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Sieradzu został rozstrzygnięty konkurs literacki pt. ,,I ty możesz zostać autorem baśni”. Jest to konkurs pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Sieradza. Na konkurs wpłynęło 80 prac literackich, a niezależna komisja konkursowa powołana z przedstawicieli sieradzkich ośrodków kultury i oświaty oceniła prace zgodnie z tematyką. Brała pod uwagę oryginalność, pomysłowość treści, styl, język i formę utworu. Udział w konkursie polegał na samodzielnym napisaniu baśni, bajki wierszem lub prozą. Konkurs miał inspirować uczniów do rozwoju twórczości literackiej. Z naszej szkoły doceniono prace 2 uczniów: Patrycji Brockiej z kl. IV za baśń pt.: ,,Na świerkowym Wzgórzu” i Przemka Maruszewskiego z klasy V za baśń pt.: ,, Krecik, co już nie śmieci”. Uczniowie w nagrodę otrzymali dyplomy, piękne książki i pendrivy. Gratulujemy! Uczniów do konkursu przygotowywała p. Elżbieta Radojewska.

 

VIII Międzyszkolny Konkurs SUDOKU

 

            11 maja 2016r. w Szkole Podstawowej w Błaszkach odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs SUDOKU. Naszą szkołę reprezentowały zwyciężczynie szkolnych eliminacji: Patrycja Brocka z klasy IV i Martyna Juszczak z klasy VI. Do rywalizacji przystąpili przedstawiciele 11 szkół i wszyscy byli świetnie przygotowani do zmagań z planszami japońskiej łamigłówki, która w przeciwieństwie do innych nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, dzięki czemu wydaje się banalna.          W rzeczywistości bez cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie diagramu nie jest możliwe. Tym razem nie udało się naszym reprezentantkom zająć miejsca na podium, ale i tak dziewczyny zasługują na słowa uznania i gratulacje. Nagrodą za udział   w konkursie były pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe gry planszowe.

 

Ogólnopolski Program Edukacyjny

,,Bezpieczna jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy. ”

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa -  moje pierwsze prawo jazdy”. Program skierowany był do uczniów, ubiegających się o kartę rowerową, nauczycieli oraz rodziców. Miał na celu propagowanie wiedzy na temat zasad ruchu drogowego oraz zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Za jego pośrednictwem uczniowie klasy IV pogłębiali i utrwalali wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, a dodatkowo zdobyte wiadomości  pozwoliły im pozytywnie zdać egzamin na kartę rowerową. 23 czerwca 2016roku, 17 uczniów klasy IV rozwiązywało testy składające się z 25 pytań z zakresu przepisów ruchu drogowego. Test został przygotowany w ramach programu przez Komendę Główną Policji. Twórcą, organizatorem oraz sponsorem programu ,, Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa -  moje pierwsze prawo jazdy” była firma Mc Donalds Polska. Patronat honorowy nad programem objęła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komenda Główna Policji. Patronem wspierającym była firma 3M. Zwieńczeniem akcji było wręczenie zdobytych kart rowerowych oraz kamizelek i opasek odblaskowych ufundowanych przez organizatora akcji. Koordynatorem programu w naszej szkole była p. J. Szymańska.

 

Wycieczka do Warszawy

W dniach 16, 17 maja 2016r. uczniowie klas III – VI w liczbie 40 osób odwiedzili stolicę Polski – Warszawę. Po szczęśliwym dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy naszą wędrówkę po stolicy od zwiedzania gmachu Sejmu i przyjrzenia się pracy naszych posłów i senatorów. Po sejmie oprowadził nas poseł Cezary Tomczyk. Następnie udaliśmy się na spacer po Warszawie ( choć pogoda nas nie rozpieszczała) dotarliśmy do Łazienek Królewskich i tam zobaczyliśmy Belweder w którym mieści się Kancelaria Prezydenta RP, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Amfiteatr i Starą Pomarańczarnię. Zauroczył nas także przepięknie ozdobiony plac z pomnikiem Fryderyka Chopina, na którym można posłuchać  muzyki tego słynnego kompozytora na żywo w każdą niedzielę. Potem Traktem Królewskim udaliśmy się w kierunku Starego Miasta na Plac Zamkowy by podziwiać Kolumnę Zygmunta. Pan przewodnik cały czas opowiadał bardzo ciekawe legendy warszawskie, a my słuchaliśmy tych opowieści z zapartym tchem. Po obejrzeniu Zamku Królewskiego udaliśmy się do Katedry św. Jana, potem na Rynek Starego Miasta, obejrzeliśmy Barbakan, mury obronne i Pomnik Małego Powstańca. Następnie autokarem przejechaliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, wjechaliśmy winda na taras widokowy i podziwialiśmy panoramę Warszawy z 30 piętra. Zmęczeni całodziennym zwiedzaniem odpoczęliśmy w Ogrodzie Saskim z przepiękną XIX wieczną fontanną. Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy zobaczyć i zwiedzić Stadion Narodowy, była to dla nas nie lada gratka, gdyż mogliśmy obejrzeć wszystkie pomieszczenia; np. te w których pracują komentatorzy  telewizyjni z różnych krajów podczas relacji meczów piłkarskich na żywo, a także pomieszczenia w których przed meczem przebywają nasi piłkarze. Szatnia zrobiła na nas ogromne wrażenie, a szczególnie koszulki naszych piłkarzy, sale relaksacyjne i kąpielowe, sala konferencyjna w której piłkarze udzielają wywiadów i odpowiadają na pytania dziennikarzy. Prześledziliśmy ich wyjście z szatni na płytę boiska. Na końcu weszliśmy na taras widokowy stadionu, by z najwyższych miejsc podziwiać płytę boiska. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie największego Centrum Nauki ,,Kopernik”, które dostarczyło nam niesamowitych  przeżyć. Mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy do wyboru 480 eksperymentów. Było to coś fantastycznego: nauka, sztuka i zabawa razem. Wycieczka do Warszawy dostarczyła nam wielu wrażeń, a przede wszystkim mnóstwa informacji o naszej stolicy. Cieszymy się, że nasza Warszawa jest taka piękna. Opiekunami wycieczki byli: p. Elżbieta Radojewska, p. Janina Dec i p. Henryk Wolski.

 

Podsumowanie kampanii profilaktycznej w roku szkolnym 2015/2016

 

 W roku szkolnym 2015/2016  uczniowie naszej szkoły po raz trzynasty uczestniczyli w kampanii profilaktycznej organizowanej przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Warcie. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Z tej okazji 21 marca 2016 był szkolnym dniem profilaktyki, ponadto uczniowie wzięli udział w konkursach: plastycznym i literackim związanych z mottem przewodnim kampanii.

Laureatki konkursu plastycznego, uczennice klasy IIa: Nadia Baczyńska, Marika Ligner i Roksana Ligner reprezentowały naszą szkołę na uroczystym podsumowaniu tegorocznych działań, które odbyło sie 18 maja 2016r. w Warckim Centrum Kultury. Dziewczynkom, za wyróżnione prace plastyczne, wręczono  dyplomy. Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów ze szkół w Rossoszycy, Ustkowie i Błaszkach. Szkolne opiekunki kampanii: pani Janina Dec i pani Joanna Szymczak otrzymały podziękowania za udaną współpracę z PPP w Warcie, a wszyscy uczniowie  z naszej szkoły - pamiątkowy dyplom  potwierdzający udział w kampanii  "W zdrowym ciele zdrowy duch".

 

Szkolny konkurs ortograficzny ,,Mistrz ortografii kl. II i III”

W dniu 25 maja 2016 roku zakończył się ostatni etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego ,,Mistrz Ortografii kl. II – III” 31 uczniów z klas drugich i z klasy trzeciej już po raz kolejny zmagało się z trudnościami ortograficznymi. Konkurs składał się z pięciu etapów, w skład których wchodziły testy ortograficzne i finałowe dyktando. Celem konkursu było: wyrabianie nawyku poprawności ortograficznej, wdrażanie do poprawnej pisowni, stwarzanie uczestnikom konkursu możliwości potwierdzenia własnych umiejętności związanych z opanowaniem zasad ortografii oraz wyłonienie Mistrza Ortografii klas II i III. Do ostatniego etapu finałowego zakwalifikowało się 9 uczniów. Tytuł ,,Mistrza Ortografii” otrzymała Baczyńska Nadia z klasy IIa, drugie miejsce zdobyła Baczyńska Inga z klasy IIa, a trzecie Spychalska Lena i Jeziorska Julita z klasy III.Przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu w naszej szkole w klasach młodszych zajęły się p. Jolanta Szymańska i p. Ewa Ligner.

 

 

VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „JEŻYK 2016

 

30 maja 2016r odbyła się VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „JEŻYK 2016” organizowanego przez Szkołę Podstawową  w Błaszkach pod patronatem Burmistrza GiM Błaszki. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych z terenu gminy Błaszki. Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów. Przedstawicielkami naszej szkoły była Magdalena Maruszewska i Lena Spychalska.  Ortograficznie „najeżone” testy rozwiązywało 17 uczniów z 6 szkół: Kalinowej , Domaniewa, Sędzimirowic, Kwaskowa, Gruszczyc  i Błaszek. Tytuł „Mistrza Ortografii” zdobyła uczennica ze Szkoły Podstawowej z Gruszczyc. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, dlatego każdy czuł się wygranym. Uczniów do konkursu przygotowała p. Ewa Ligner.

 

VII Integracyjny Przegląd Twórczości Artystycznej pod hasłem

„Razem możemy wiele".

 

7 czerwca 2016 roku w warckim amfiteatrze zorganizowano VII Integracyjny Przegląd Twórczości Artystycznej pod hasłem „Razem możemy wiele". Taką samą nazwę nosi stowarzyszenie działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Warcie, które przegląd ten od lat przygotowuje.

Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w przeglądzie, w którym zespół taneczny „Kalina-Dance” ma okazję zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. W tym roku byli to uczniowie z klasy IV i V. Energia i entuzjazm podczas wykonywania układów tanecznych udzieliła się publiczności, która dała porwać się do tańca. Oprócz uzdolnień tanecznych Michał Cholajda –uczeń klasy IV i Przemysław Maruszewski – uczeń klasy V pokazali swój talent wokalny podczas wykonywania polskich hitów „Kamień z napisem love” oraz „Barcelona”.

 W tym roku na przeglądzie pojawili się również wykonawcy z  Sieradza, Łasku, Pęczniewa oraz oczywiście liczne grono tancerzy i wokalistów ze szkół gminy Warta - Rożdżał, Rafałówki, Jakubic, Włynia, Cielc i samej Warty.

Prezentacjom artystycznym na scenie amfiteatru w Warcie towarzyszyła wystawa rękodzieła będącego efektem pracy podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej i placówek integracyjnych. Były też pokazy baniek mydlanych, warsztaty artystycznego modelowania balonów oraz kącik plastyczny. Uczniów do występu przygotowali p.J. Dec i p. M. Ludwicki, natomiast opiekunami podczas wyjazdu były p. A. Pawlak i p. E. Ligner.

 

 

X Gminny Konkurs Matematyczny ,,Matmix”

8 czerwca 2016r. w Szkole Podstawowej w Sędzimirowicach odbył się dziesiąty, jubileuszowy Gminny Konkurs Matematyczny ,,Matmix”. Do konkursowej rywalizacji przystąpili najlepsi matematycy spośród szóstoklasistów z terenu gminy Błaszki.Uczniowie rozwiązywali, pod czujnym okiem jury, test złożony z różnorodnych zadań pozwalających na zaprezentowanie swoich umiejętności matematycznych. Najlepszym z najlepszych okazał się uczeń naszej szkoły – Michał Małolepszy. Michał rozwiązał test bezbłędnie, zdobył maksymalną ilość punktów i I miejsce. Jesteśmy dumni, że Michał tak wspaniale reprezentował naszą szkołę – pokazał, że jest świetnym matematykiem i potrafi wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Wielkie gratulacje dla zwycięzcy!

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Kalinowej
    Szkoła Podstawowa,Kalinowa 86, 98-235 Błaszki
  • 438293320

Galeria zdjęć